top of page
IMG_8361.JPG

Mops

Mops je milé, společenské a na pohyb nenáročné plemeno. Pro celoroční pobyt venku není vhodný. Přesto se dokáže svému majiteli odvděčit nikdy nekončící láskou a potřebou doslova nepřetržitě setrvávat v lidské společnosti. Špatně snáší samotu. Zato je to velice nekomplikovaný společník na cesty a rekreační výlety všeho druhu. Každý majitel však musí respektovat jeho genetické predispozice a fyzické možnosti.

   Mops je společník. Není to atlet ani sportovec a oproti ostatním psím plemenům vyžaduje větší pozornost a péči.

Mops: About

Nikdy...!

...nenechávejte svého mopse bez dozoru v blízkosti vody. Není to dobrý plavec. A rozhodně se nespoléhejte, že mu jeho psí instinkty napoví, co má (nebo nemá) dělat. V průběhu domestikace a šlechtění totiž z oněch instinktů příliš nezbylo.

...vás nebude 100% poslouchat. Mops je svéráz a i když má dobré vychování, jeho poslušnost nebývá valná. Proto nepouštějte svého mopse z vodítka nikde, kde jezdí auta, cyklisté nebo kde to nebezpečný terén neumožňuje.

...nepodceňujte letní měsíce. Mops je náchylný na přehřátí a nespoléhejte se, že pes "sám pozná" kdy je mu horko a odpočine si. Mops je jako věčně nezbedné dítě a je na nás na lidech, abychom sami určili, co je pro něho nejbezpečnější.

...nenechávejte svého mopse uvázaného bez dozoru např. před samoobsluhou. Mops je stále velice cenné společenské plemeno a za dobré slovo odejde s každým.

Štěstí přeje připraveným. Najděte si ve svém okolí dobrého veterináře a ordinaci, kde pracují i o víkendu. A nebojte se ptát, volat a shánět informace. Od toho tu veterinární lékaři přece jsou :)

Čistota půl zdraví. Nosní vrásku je potřeba udržovat v čistotě a pokud možno suchou. Stejně tak i okolí kolem očí bývá nehezky uslzené. Pokud budete slzičky utírat několikrát za den, předejdete zarezlým skvrnám.

Také drápky je potřeba pravidelně stříhat.

Uši mopse hůře dýchají. Je potřeba je pravidelně kontrolovat. Pokud svědí a jsou zarudlá, může se jednat o kvasinkovou infekci.

I anální žlázky je potřeba udržovat v pořádku. Obvykle je stačí vyprázdnit až když pes "sáňkuje". Touto technikou si je mopsík snaží vyprázdnit, ale vaší pomoc rozhodně potřebuje! Není potřeba se bát. Chce to cvik a cit a pár videí na youtube :)

Srst mopse má velmi jemnou texturu a na omak je překvapivě hedvábná. Daní za tento hmatový zážitek je celoroční línání. Takže ano, mopsí chlupy se stanou součástí vašeho života. Pokud budete svého mopsíka pravidelně vyčesávat, značně tím snížíte množství chlupů ve vaší domácnosti.

Mops: About Us
IMG_20200430_203934_edited.jpg
Mops: Welcome
bottom of page